WELCOME ON BOARD KRZYSZTOF DYS

20 kwietnia 2024

WELCOME ON BOARD

Z radością i dumą przedstawiam Artystę, którego mam przyjemność
reprezentować oto Krzysztof DYS – znakomity pianista i kompozytor.

fot. Adam Tarasiuk/Jazzmine

Krzysztof Dys (rocznik 1982) – pianista, improwizator, kompozytor.
Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu klasycznego. Rozwijał swoje umiejętności również na Uniwersytecie Agder w Kristiansand w Norwegii, a później pod okiem Iriny Plotnikovej w Konserwatorium Moskiewskim.
Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na poznańskiej Akademii Muzycznej, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Uczy studentów nie tylko w Polsce. Prowadził m.in warsztaty w Center for Art, Science and Technology Uniwersytetu MIT w Bostonie.

Ma na koncie prestiżowe nagrody w kategorii muzyki klasycznej i jazzowej. M.in. w 2007: III nagroda na International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France, czy w 2006: II nagroda w Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland, Grand Prix, „Jazz nad Odrą” Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław.
Z powodzeniem łączy świat muzyki klasycznej i jazzowej, odnosząc sukcesy w obydwu tych przestrzeniach. Ma na koncie ponad 20 wydanych płyt, z którymi koncertował w Europie, USA i krajach azjatyckich.

Jest liderem Krzysztof Dys Trio, którego pierwszy album “TOYS” ukazał się w 2018 roku zbierając znakomite recenzje.
Współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia, NOSPR, a także z artystami takimi jak: Jacek Sykulski, Marek Napiórkowski, Nicole Mitchel, Marc Almond, Evan Ziporyn, Jean-Luc Ponty, Paolo Fresu, Wacław Zimpel,Theo Jorgensmann, Gerd Dudek, Adam Bałdych, Lena Piękniewska, Monika Borzym, Gaba Kulka, Czesław Mozil i wielu innych.

Współpraca Dysa z Bałdychem zaowocowała dwoma znakomitymi albumam wydanymi przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo ACTi: „Sacrum Profanum” oraz “Poetry” ze specjalnym udziałem Paolo Fresu na trąbce. Dys wystąpił również jako solista w nagraniu „Kuyawiaka” Adama Bałdycha z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, albumu stworzonego na specjalne zamówienie PWN.

Krzysztof Dys wspópracuje również z awangardowym klarnecistą, laureatem Paszportu Polityki Wacławem Zimplem i perkusistą Hubertem Zemlerem. Wspólnie stworzyli trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Z „Wacław Zimpel Quartet“ nagrał doskonale przyjęty album pod tytułem „Stone Fog”.

Od 2020 koncertuje wspólnie z Moniką Borzym. Ich muzyczna przyjaźń zaowocowała nagraniem albumu w duecie pt. „Monika Borzym śpiewa stare piosenki, przy fortepianie Krzysztof Dys”.

Dys, w dueciez trębaczem Maciejem Fortuną nagrał album „Tropy”, a w roku 2014 wydawnictwo DUX wydało ich kolejny wspólny album „Maciejewski Variations”. Krzysztofa słychać było również w zespołach bliższych jazzowemu mainstreamowi. Wspólnie z kwartetem „Soundcheck” tworzonym z Maciejem „Kocinem” Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja) powstało aż sześć albumów, które zdobyły szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą.

Dys jest muzykiem, który chętnie łączy ze sobą różne style muzyczne i eksperymentuje. Przykładem takich działań jest chociażby „ Koncert Jazzowy na fortepian, kontrabas i perkusję” współczesnego kompozytora Macieja Małeckiego łączący muzykę XIX i XX wieku z typowym dla jazzu swingiem i improwizacją. Krzysztof wykonywał ten Koncert m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Jest również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej.
W roku 2015 na zaproszenie festiwalu Tzadik stworzył solowy recital poświęcony muzyce Mordechaja Gebirtiga. 25 października 2021 roku na zaproszenie Mirona Zajferta wystąpi na festiwalu “Muzyka Wiary Muzyka Pokoju” z autorskim solowym recitalem fortepianowym o tytule “Trzy Rozmowy”.

Obecnie, Krzysztof skończył pracę nad swoją autorską płytą pt. „LEGATO”. Album ukaże się 02. 02. 2022 roku. To płyta bardzo osobista, która jest owocem jego wieloletnich przemyśleń i muzycznych poszukiwań. Jest to płyta odważna, której celem było stworzenie muzyki opartej o symetrię, emocjonalnej ale z nutą absurdu i dystansu do sztywnych konwenansów muzycznych. “LEGATO” to muzyka skierowana do ludzi, którzy lubią odkrywać nowe przestrzenie muzyczne, lubią być zaskakiwani, a jednocześnie mają zamiłowanie do klasyki i pięknego brzmienia.

 

Share:
Copyright © Borzym Music Polska 2018 All rights reserved.