Ania Serafińska – witamy w borzym music polska!

23 kwietnia 2024

ANNA SERAFIŃSKA

Wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów, poruszająca się swobodnie po wielu gatunkach muzycznych. Koncertowała w ponad 20 krajach Europy, Azji i obu Ameryk.

Specjalizuje się w muzyce rozrywkowej i jazzowej. Jej wyróżnikiem, obok tradycyjnego sposobu śpiewania, jest zamiłowanie do instrumentalnego traktowania głosu, czego dowód dała na swojej ostatniej płycie solowej –

„Anna Serafińska Chopin Trio (2017).

Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice
Competition Szwajcaria, I nagroda na Międzynarodowych Spotkaniach Jazzowych w Zamościu , I nagroda, nagroda publiczności i tytuł „Lady Summertime” – International Jazz Singer Contest w Hameenlinna, Finlandia).

Nagrała sześć albumów:

1997 – „Nieobecni” z piosenkami do testów Jonasza Kofty i muzyką Janusza Strobla i Zbigniewa Jaremko

1999 – „Melodies” na tym albumie znalazły się m.in. autorskie kompozycje Ani

2004 – „Ciepło – Zimno” – autorskie kompozycje z udziałem najlepszych polskich muzyków i tekściarzy

2006 – „Gadu-Gadu” – nowe interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej

2013 – „Groove Machine” – nowoczesna muzyka w połączeniu z „vocal fusion” nagranie z koncertu w Trójce

2017- „Chopin Trio” – utwory Fryderyka Chopina brawurowo wykonane przez Anię oraz wybitnego pianistę Rafała Stępnia i perkusistę Cezarego Konrada

Serafińska jest reżyserką piosenek  w polskim dubbingu m.in. „Król Lew” 2019, „Zakochany kundel” 2020, Co w duszy gra” 2021, „Nasze magiczne Encanto 2021, Muppety w Nawiedzonym Dworze 2021, Muppety na Tropie 2022,  Pinokio 2022, Życzenie 2023 i wiele innych. Współpracuje także jako konsultantka wokalna przy filmach i spektaklach teatralnych (m.in. Zimna wojna w reż. Pawła Pawlikowskiego, „Kariera Nikodema Dyzmy” 2014 – teatr Syrena reż. W. Kościelniak, „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami” – 2014 teatr Capitol, Wrocław, reż. Konrad Imiela, „Przybysz” – 2019 w teatrze Collegium Nobilium, od 2021 jako teatr TV reż. Wojciech Kościelniak, „Apetyt na czereśnie” 2023 – teatr TV, reż. Anna Sroka – Hryń)

Obok prowadzenia aktywnego życia artystycznego kształtuje zawodowo nowe pokolenia wokalistów i aktorów.
Od 2008 roku pracuje w Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 2012 – 2023 pełniła kolejno funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego i prorektora.

Ukoronowaniem jej drogi akademickiej  jest tytuł profesora sztuk muzycznych, który uzyskała w 2022 roku.

Jest wnuczką – Carmen Moreno legendarnej wokalistki jazzowej i tancerki zwanej w dzieciństwie „Shirley Temple Europy”, później – „Królowej swingu”. Rozkwit jej działalności artystycznej przypadł na lata ‘50 i ’60. Podróżowała po całej Europie z koncertami z zespołem Zygmunta Wicharego, Melomanami Jerzego Dudusia Matuszkiewicza,  finalnie wiążąc się z kolejnymi zespołami swojego życiowego partnera – Jana Walaska zwanego „Złotym saksofonem Warszawy”.

Share:
Copyright © Borzym Music Polska 2018 All rights reserved.